Subskrybuj newsletter

Ćwiczenia

Jak poprawić postawę ciała w 10 sekund

kobieta wykonująca ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej
Opublikowano: 12 stycznia 2017 o 11:58   /   od   /   komentarze (0)

Poprawa postawy ciała

Siedzący tryb życia (praca, samochód, kanapa), garbienie się podczas częstego spoglądania w telefon; skumulowany efekt złych nawyków może zaszkodzić postawie i zdrowiu. Pojawiają się ból i napięcie w obrębie karku, lędźwi i kolan. Wtedy wymagana jest poprawa postawy ciała. Na temat prawidłowej sylwetki napisano już dużo, najnowsze badania pokazują, że poprawna postawa ma bezpośredni wpływ nie tylko na ciało i psychikę, ale też na sposób w jaki myślą o nas inni, a nawet na sukces prywatny i zawodowy.

Jak można poprawić postawę? W kilku krokach pokażę Ci, jak to zrobić. Całość zajmie nie więcej niż 10 sekund.

1.Wyprostuj głowę i szyję, cofnij podbródek.

Wstań, cofnij głowę do tyłu. Twoje uszy powinny się znajdować bliżej linii środkowej ramienia.

2. Wyprostuj ramiona.

Twoje barki przesunięte są w przód powodując zaokrąglenie pleców, cofnij je do tyłu tak jakbyś chciał złączyć łopatki. Ramiona powinny znajdować się mniej więcej w jednej linii z uszami.

prawidłowa sylwetka ciała oraz nieprawidłowa sylwetka ciała

3. Ustaw miednicę w neutralnej pozycji. Brzmi tajemniczo ale chodzi o to, że zazwyczaj miednica ustawiona jest w nadmiernym przodopochyleniu a brzuch uwypuklony. Napnij mięśnie brzucha zbliżając spojenie łonowe w kierunku mostka.

Prawidłowe ustawienie oraz nieprawidłowe ustawienie miednicy

4. Wyprostuj nogi. Często kończyny dolne ustawione są w rotacji zewnętrznej lub wewnętrznej. Objawia się to uciekaniem kolan do środka (rotacja wewnętrzna) lub ustawieniem palców stóp na zewnątrz (rotacja zewnętrzna). Ustaw kolana i stopy w pozycji neutralnej.

prawidłowe oraz nieprawidłowe ustawienie kończyń dolnych

5. Prawidłowo obciąż stopę. Jeżeli masz płaskostopie, spróbuj odtworzyć naturalne łuki stopy. Włóż 2 karteczki w miejscu jak na zdjęciu, staraj się napiąć mięśnie w taki sposób aby unieść część stopy oznaczoną kropką. Musisz wykonać ćwiczenie nie odrywając (od karteczek) pięty i głowy pierwszej kości śródstopia.

Prawidłowe i nieprawidłowe wysklepienie stóp

Spróbuj połączyć wszystkie elementy razem. Na początek, w ciągu dnia wystarczy pamiętać o głowie i ramionach, w miarę przyzwyczajenia się do nowej pozycji dołączaj kolejne elementy. W pierwszym okresie będzie to trudne, możesz czuć się nienaturalnie ale z czasem trening prawidłowej postawy będziesz wykonywał automatycznie i poczujesz zmiany w samopoczuciu. Idealnym „przypominaczem” będzie ból. Gdy poczujesz go w obrębie szyi wykonaj wskazówki 1 i 2, gdy dokucza ci odcinek lędźwiowy- wskazówki 3, 4 i 5. Na pewno wkrótce poczujesz efekty. Powodzenia.

Komentarze (0)

Napisz komentarz...

Komentarze
Nazwisko E-mail Strona WWW