Subskrybuj newsletter

Ćwiczenia, Proponowane artykuły

Prawidłowe ustawienie kręgosłupa i miednicy jako podstawa poprawnego wykonywania ćwiczeń.

chłopiec pokazuje prawidłowe ustawienie kręgosłupa i miednicy
Opublikowano: 10 lipca 2017 o 12:56   /   od   /   komentarze (0)

Prawidłowo ustawiony kręgosłup i miednica

Odpowiednio ustawiony kręgosłup i miednica obok napiętych mięśni brzucha jest niezbędnym elementem stabilizacji i kontroli sylwetki podczas wykonywania ćwiczeń. Prawidłowe ułożenie ciała zapobiega kontuzji, generuje większą moc oraz przenosi siłę do kończyn, co pozwala na lepszą efektywność wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli dziecko obok napinania mięśni brzucha opanuje technikę prawidłowego ustawiania kręgosłupa oraz miednicy, poprawnie wykona ćwiczenie i osiągnie wyznaczony cel terapeutyczny. Oto kilka propozycji jak nauczyć naszą pociechę tej niełatwej sztuki.

1.Koci grzbiet.

W klęku podpartym dziecko maksymalnie wygina kręgosłup w górę i w dół (wyciąga się jak kot). Najpierw stara się wyczuć jak pracuje kręgosłup lędźwiowy. Celem ćwiczenia jest umiejętność ustawienia go w pozycji pośredniej między maksymalnym wygięciem w górę i w dół.

2.Ćwiczenie z szalikiem.

Ćwiczenie analogiczne jak w nauce napinania brzucha. Dziecko leży tyłem, kolana ugięte. Pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa wkładamy szalik. Dziecko kładzie ręce na brzuchu bierze głęboki wdech i wypuszczając powietrze stara się wcisnąć lędźwie w podłogę. Rodzic ciągnie za szalik tak jakby chciał go wyciągnąć spod pleców dziecka. W ćwiczeniu tym dziecko napina brzuch i angażuje miednicę w ten sposób że ciągnie jej górny brzeg w kierunku klatki piersiowej. W efekcie tułów skraca się, brzuch jest napięty, lordoza lędźwiowa ulega spłyceniu a kręgosłup lędźwiowy wciśnięty jest w podłoże oraz  szalik. Błędem jest gdy podczas ćwiczenia dziecko pomaga sobie nadmierną pracą klatki piersiowej zamiast miednicą; odrywa głowę i barki a żebra wciska w podłoże. W ćwiczeniu chodzi o wyraźne napięcie mięśni brzucha wraz z cofnięciem miednicy (praca dołem tułowia a nie górą).

3. Z piłką.

Dziecko siedzi na dużej piłce, nogo z przodu ugięte w kolanach. Dziecko próbuje wykonywać ruchy miednicą (kołysanie) tocząc piłkę w przód i tył.

4. Jak Michael Jackson.

Wiele dzieci już nie kojarzy kim był Michael ale wie to każdy rodzic więc będzie w stanie to ćwiczenie wyjaśnić dziecku. Taniec tego muzyka z ręką na pasku i mocnymi ruchami miednicy w przód to nic innego jak pożądane podczas ćwiczeń cofanie miednicy i napięcie mięśni brzucha.

Komentarze (0)

Napisz komentarz...

Komentarze
Nazwisko E-mail Strona WWW