Subskrybuj newsletter

O nas

Nasza praktyka kierowana jest do dzieci i młodzieży dotkniętych schorzeniami ortopedycznymi takimi jak:

    • wady postawy (plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie, skoliozy, choroba Scheuermanna, koślawość, szpotawość kola, stopy płasko-koślawe, stopy wydrążone, wady klatki piersiowej typu klatka kurza, lejkowata oraz wszelkiego rodzaju asymetrie) 
    • wrodzone i nabyte patologie narządu ruchu
    • urazy (złamania, zwichnięcia, skręcenia)
    • obniżone i zwiększone napięcie mięśniowe, przykurcze mięśniowe
    • bóle i przeciążenia układu ruchu
    • zaburzenia chodu, niestabilność stawowa, wiotkość mięśniowo-więzadłowa
    • i wiele innych

wspinaczka terapeutyczna dziecka

wspinaczka terapeutyczna dziecka

Jeżeli twoje dziecko skarży się na bóle kręgosłupa, kolan, stóp lub gdy sam zauważasz wady w jego postawie takie jak: odstające łopatki, nierówne barki, złe ustawienie głowy, garbienie się, krzywy kręgosłup, wystający brzuch, niesymetrycznie ustawiona miednica, koślawe kolana, stopy czy płaskostopie lub gdy twoje dziecko ma problemy z poruszaniem się, nieprawidłowo stawia stopy, często potyka się, przewraca, skontaktuj się z nami. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli skutecznie wykryć  lub wykluczyć istniejącą wadę. Wczesna diagnostyka zapobiegnie rozwojowi skrzywienia i oszczędzi dziecku długotrwałej rehabilitacji.

Terapia w naszych gabinetach prowadzona jest w formie indywidualnej przez wykwalifikowanych fachowców pracujących z dziećmi. Czas trwania ćwiczeń to 45 minut. Po zajęciach dziecko otrzymuje zestaw ćwiczeń, które musi wykonywać regularnie w domu. Jest to niezmiernie ważne dla uzyskania jak najlepszego efektu terapii. W trakcie kolejnych wizyt odbywają się regularne badania kontrolne w celu monitorowania postępów terapii. Pierwsza wizyta polega na dokładnej diagnostyce dziecka, która obejmuje wywiad, ogólna ocenę postawy, badanie manualne, pomiar skoliometrem Bunnella, testy funkcjonalne.

W ramach naszej działalności prowadzimy też bezpłatne badania postawy dla osób indywidualnych, szkół i przedszkoli.

Znacznie łatwiej zapobiegać niż leczyć dlatego nasi pacjenci mają możliwość skorzystania z profilaktycznych form terapii w postaci gimnastyki zapobiegającej powstawaniu wad postawy. Ćwiczenia odbywają się indywidualnie, w formie ścisłej lub zabawowej w zależności od wieku dziecka oraz przy użyciu wielu ciekawych przyborów gimnastycznych.

team member

Magdalena BędkowskaFizjoterapeuta

Jestem magistrem fizjoterapii, absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Pracuję w zawodzie od 2006 roku. Specjalizuję się w fizjoterapii dzieci i młodzieży. Wieloletnia praktyka pozwoliła mi zdobyć doświadczenie i zyskać zaufanie małych pacjentów i ich rodziców. Od 15 lat rozwijam swoje zainteresowania związane nowoczesnymi metodami terapii dzieci dotkniętych wadami sylwetki. Stale podnoszę swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach podyplomowych. Jestem certyfikowanym terapeutą metod: ISST Schroth - trójwymiarowa terapia skolioz, FITS - Funkcjonalna Indywidualna terapia skolioz, terapia manualna Kaltenborn-Evjenth, terapia tkanek miękkich wg. Ciechomskiego, PNF, kinesiotaping w pediatrii.
Tel (+48) 732-999-899

najczęstsze wady u dzieci

45%Skoliozy
55%Asymetrie
65%wady kończyn dolnych
40%plecy okrągłe
38%plecy wklęsłe
40%Plecy płaskie

metody terapii

Metoda opiera się na całościowym podejściu do problemu pacjenta. Pierwszym etapem leczenia jest diagnostyka stanu więzadeł, ścięgien, mięśni i powięzi ze szczególnym uwzględnieniem tzw. dysbalansu mięśniowego czyli nierównowagi w stanie napięcia poszczególnych mięśni. Poszczególne techniki terapeutyczne wykorzystują aktywny wysiłek pacjenta w celu zlikwidowania zaburzeń w obrębie organizmu. W trakcie ćwiczeń terapeuta uczy dziecko autoterapii, którą pacjent wykonuje potem samodzielnie w domu.
To metoda leczenia zaliczana do grupy terapii naturalnych. Została wymyślona i opracowana przez dr Kenzo Kase. Kinesiotaping polega na przyklejaniu bezpośrednio na skórze plastrów, które pobudzają naturalne procesy samoleczenia organizmu. Plaster, tzw. ‘’tejp’’ został opracowany w taki sposób, by maksymalnie oddać funkcję skóry. Grubość plastra wynosi tyle co grubość naskórka dlatego po aplikacji dziecko szybko się do niego przyzwyczaja. Zaaplikowany tejp powoduje uniesienie skóry, co zwiększa ilość przepływającej krwi i chłonki w obrębie oklejonej tkanki. Prowadzi to do szybszej regeneracji zmienionego chorobowo miejsca. Efekt jaki osiągamy dzięki temu to normalizacja napięcia mięśniowego, aktywacja do pracy uszkodzonych mięśni, likwidacja obrzęków, korekcja ustawienia partnerów stawowych. W połączeniu z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami kinesiotaping stanowi idealne uzupełnienie fizjoterapii podtrzymując efekt pracy uzyskany podczas ćwiczeń.
PNF (proprioceptive neuromuscular facilitation) – torowanie nerwowo-mięśniowe. To metoda terapeutyczna znana na całym świecie od ponad 80 lat. Posiada własną ponadczasową filozofię i zasady pracy z pacjentem neurologicznym, ortopedycznym i z wieloma różnymi stanami chorobowymi. Terapia metodą PNF działa na układ kostny, mięśniowy i nerwowy, co umożliwia odtworzenie prawidłowych funkcji motorycznych poprzez oddziaływanie na receptory ciała. Wykorzystywane są tu ruchy o przebiegu trójpłaszczyznowym, które są zgodne z normalną pracą stawów i mięśni. To tzw. wzorce ruchowe łopatki, miednicy oraz kończyn górnych i dolnych. Odpowiedni dobór wzorców i ich kombinacja umożliwia uzyskanie korekcji skoliozy we wszystkich trzech płaszczyznach niezależnie od ilości łuków skrzywienia. Terapia prowadzona jest w różnych pozycjach po to by przygotować dziecko do funkcjonowania w życiu codziennym przy prawidłowo ustawionej obręczy barkowej i miedniczej. W zaawansowanym stadium skoliozy występuje zniekształcenie klatki piersiowej pod postacią garbu żebrowego. Prowadzi to do zaburzeń oddychania. Zastosowanie technik PNF umożliwia stymulację układu oddechowego i zapobiega powstawaniu tych deformacji.
To oddziaływanie terapeutyczne na organizm ludzki poprzez dotyk, którego celem jest usunięcie objawów chorobowych. W terapii dzieci łączymy techniki masażu leczniczego z masażem tkanek głębokich, terapią punktów spustowych i rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym w zależności od problemu pacjenta.
Funkcjonalna indywidualna terapia skolioz powstała w 2004 roku dla dzieci ze skoliozami, chorobą Scheuermana i wadami postawy. Metoda FITS posiada własną koncepcję pracy, opartą na specyficznym leczeniu dysbalansu mięśniowo-powięziowego. Terapia rozpoczyna się od badania i uświadomienia pacjenta na temat jego wady oraz pracą nad poprawą propriocepcji czyli czucia głębokiego poprzez trening sensoryczny. Drugi etap terapii to praca nad nadmiernie napiętymi mięśniami i wzmocnienie mięśni osłabionych . Na końcu dziecko uczy się trójpłaszczyznowego ruchu korekcyjnego, autokorekcji postawy ciała i wykorzystania tych ruchów w życiu codziennym.
Ortopedyczna terapia manualna Kaltenborn-Evjenth to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod fizjoterapeutycznych na świecie. Opiera się ona na systemie badania i leczenia pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu. Podstawą terapii manualnej Kaltenborn-Evjenth jest szczegółowa diagnostyka a następnie leczenie pacjenta. Metoda dysponuje szeregiem specjalistycznych testów manualnych, które pozwalają precyzyjnie określić przyczynę bólu lub problemu funkcjonalnego (mięsień, staw, nerw) oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia, ponieważ zupełnie inaczej leczymy przykurczony mięsień, skompresowany nerw czy zniszczone powierzchnie stawowe. Terapia manualna jest niezbędnym sposobem na przygotowanie organizmu dziecka do ćwiczeń korekcyjnych.
Metoda Schrotha jest niechirurgiczną opcją leczenia skoliozy. Wykorzystuje ćwiczenia dostosowane dla każdego pacjenta, aby przywrócić zakrzywiony kręgosłup do bardziej naturalnej pozycji.