Subskrybuj newsletter

Ćwiczenia, Oferta

Terapia metodą Lenerth-Schroth

dziecko ze skoliozą ćwiczące na plecach metodą Schroth
Opublikowano: 1 października 2024 o 07:58   /   od   /   komentarze (0)

Metoda Lenert-Schroth

Jest to metoda fizjoterapii, którą stosuje się w celu leczenia skolioz, pleców okrągłych, pleców wklęsłych, pleców płaskich, choroby Scheuermanna, wiotkości mięśniowo-więzadłowej i innych problemów związanych z postawą ciała.                                      

Terapia została opracowana w 1910 roku przez Katherinę Schroth, którą następnie rozwijała jej córka Christa Lenehrt Schroth. Metoda Lenerth-Schroth jest jedną z siedmiu metod tzw. Specyficznej Fizjoterapii Skolioz (PSSE), która zatwierdzona została przez Międzynarodowe Towarzystwo Leczenia Skolioz SOSORT.

dziecko ze skoliozą ćwiczące na plecach metodą Schroth

To, co wyróżnia metodę Schroth spośród innych metod terapeutycznych to dokładna diagnostyka, która pozwala zakwalifikować daną skoliozę czy inąa wadę postawy do określonego typu. Klasyfikacja dla samej skoliozy obejmuje kilkanaście typów. Dzięki odpowiedniemu przyporządkowaniu problemu pacjenta do określonej kategorii, fizjoterapeuta może dobrać odpowiednie techniki terapii oraz ćwiczenia, które będą specyficzne dla danej osoby. Aby terapia była skuteczna, ćwiczenia muszą być wykonywane systematycznie i z dużą intensywnością. Terapia Lenerth-Schroth zalecana jest również dla osób dorosłych zwłaszcza w celu pozbycia się dolegliwości bólowych i wzmocnienia gorsetu mięśniowego.

Główne cele terapeutyczne metody Lenerth-Schroth to:

– korekcja kręgosłupa w trzech płaszczyznach

– poprawa elastyczności i pracy klatki piersiowej, a co za tym idzie usprawnienie funkcji oddechowej poprzez zastosowanie trójpłaszczyznowego oddechu

– korekcja postawy ciała, poprawa wyglądu

– nauka świadomego przyjmowania poprawnej postawy i możliwość utrzymywania jej w życiu codziennym

– nauka programu ćwiczeń domowych

– pomoc w terapii gorsetem ortopedycznym

– zapobieganie w razie możliwości leczeniu chirurgicznemu albo przygotowanie do operacji i praca z pacjentem po zabiegu.

Terapia metodą Lenerth-Schroth wg. kolejności, polega na: badaniu pacjenta i przyporządkowaniu jego problemu do odpowiedniej klasyfikacji. Następnie pacjent przygotowywany jest do ćwiczeń przez techniki terapii manualnej, np. mobilizacje tkankowe. Kolejnym etapem pracy jest pozycjonowanie, oddech korekcyjny i odpowiednia aktywność mięśniowa. Na koniec pacjent przyjmuje postawę świadomą, która polega na przeniesieniu autokorekcji z ćwiczeń do codziennego życia.

Ostatni etap jest szczególnie ważny, a chodzi w nim o to by dziecko zastąpiło nieprawidłową, nawykową postawę, postawą poprawną z symetrycznym obciążeniem i aby układ nerwowy (mózg) zdefiniował ją na nowo i zapamiętał. Postawa powinna być zbalansowana i maksymalnie bliska postawie fizjologicznej. Metoda Lenerth-Schroth wykorzystuje w tym celu napięcie podstawowe (basic tension), podstawowe korekcje m.in. miednicy i autoelongację. Pacjent powinien się przyzwyczaić do „nowej”, prawidłowej postawy (tzw. postawy świadomej), ćwiczyć ją jak najczęściej nawet podczas niespecyficznych czynności czasu wolnego, sportu, ubierania się i chodzenia. Terapia wg Schroth zakłada, że świadoma postawa pozwoli opóźnić progresję (pogłębienie) skrzywienia poprzez zredukowanie asymetrycznego obciążenia na kręgosłup.

 

Koszt usługi: 150 zł/45 minut

Porada fizjoterapeutyczna wliczona w cenę wizyty. Pacjent na każdym etapie leczenia w naszym gabinecie może liczyć na pełną informację fizjoterapeuty na temat przebiegu terapii.

  • płatność tylko gotówką