Pytania
Jakie zajęcia dodatkowe „wyleczą” wadę postawy.
Dowiedziałam się, że moje dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe, słabe mięśnie brzucha, pośladków i asymetrie łopatek i miednicy. Niestety nie chce ćwiczyć w domu. Jakie zajęcia dodatkowe pozwolą jej poprawić postawę?
Dzień dobry.
Niestety żadne. A dlaczego? Dzieci z obniżonym napięciem posturalnym często pracują w nieprawidłowych wzorcach motorycznych. Żeby dokładniej wytłumaczyć na czym polega taka niewłaściwa praca posłużę się doświadczeniem z przeprowadzania u dzieci testu wałka. W teście tym dziecko kładzie się tyłem wzdłuż 90cm wałka. Stopy są oparte na podłodze, ręce skrzyżowane a dłonie na barkach (zdj.1). Dziecko z prawidłowym napięciem mięśniowym chcąc utrzymać równowagę i nie spaść z wałka wykorzysta do tego mięśnie tułowia (centrum ciała) a zadanie wykona prawidłowo ponieważ odpowiednio ustawi ciało w przestrzeni: napięty brzuch, szeroko rozstawione kolana, aktywne stopy, doklejony odcinek lędźwiowy kręgosłupa, obniżone barki (zdj. 1).
Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym podczas testu wałka ułoży się zupełnie inaczej (zdj.2)
Dziecko będzie angażować napięcie obwodowe (kończyny dolne, kończyny górne) lub mięśnie, którymi do tej pory pracowało (np. przywodziciele ud) rekompensując sobie niedobory napięcia w tułowiu. Skutkiem tego jest nieprawidłowa pozycja na wałku i nieefektywny sposób utrzymania równowagi (wydłużony tułów, uniesione barki, krótka szyja, odklejony odcinek lędźwiowy od kręgosłupa, aktywacja przywodzicieli ud poprzez łączenie kolan).
Pozycja, jaką dziecko przyjmuje na wałku i sposób w jaki radzi sobie z utrzymaniem równowagi odbywa się nieświadomie i automatycznie tak jak wiele czynności życia codziennego. Należy się więc spodziewać, że podczas rutynowych aktywności dziecko także będzie angażować napięcie obwodowe, wykorzystywać nieprawidłowe wzorce ruchowe a tułów czyli mięsnie brzucha czy pośladków nie będą angażowane priorytetowo. Efektem takiej pracy jest dysbalans mięśniowy nadmierne napięcia i przykurcze mięśni kończyn lub obręczy barkowej i biodrowej oraz osłabione mięśnie tułowia (brzuch, pośladki, odwodziciele i inne mięśnie posturalne niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy).
Dziecko nieprawidłowe wzorce ruchowe kopiuje do aktywności i zajęć pozaszkolnych. Dlatego, może nieprawidłowo pływać, kopać piłkę, tańczyć, jeździć na rowerze, skakać na trampolinie, wspinać się itd. Na pierwszy rzut oka aktywność będzie wyglądała prawidłowo ale pojawią się dolegliwości (np. ból pięty lub biodra u młodego piłkarza, ból kręgosłupa u akrobatki) lub umiejętności sportowe zatrzymają się na pewnym poziomie, dziecko nie będzie robiło postępów a postawa ciała nie poprawi się.
Podsumowując nie możemy traktować zajęć dodatkowych jako lekarstwa na złą postawę jeżeli dziecko ma nieprawidłowe wzorce ruchowe. Najpierw konieczne jest nauczenie się właściwego „ posługiwania się” ciałem. Prawidłowe wzorce muszą być wielokrotnie powtarzane i zakodowane w układzie nerwowym i wykonywane automatyczne. Dopiero taki nowy skalibrowany organizm może wchodzić w różnorakie aktywności ruchowe i wtedy też dziecko wyciągnie maksimum możliwości jakie daje dana dyscyplina sportu, będzie się rozwijało się w tej dyscyplinie, osiągnie wyniki a postawa poprawi się.
Pozdrawiam,
Magdalena Będkowska Fizjoterapeuta www.fizjoterapiadzieci.com |
Komentarze (0)