Subskrybuj newsletter

Oferta

Pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna

Opublikowano: 23 lutego 2022 o 09:36   /   od   /   komentarze (0)

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty wad postawy to wizyta diagnostyczna, na której rodzic pozna przyczynę problemów swojej pociechy. Na początku przeprowadzamy wywiad z opiekunem, podczas którego pytamy o przebieg ciąży, porodu, rozwój w pierwszym roku życia, stan zdrowia, choroby współistniejące, dotychczasową fizjoterapię, o to czy występowały wady postawy w rodzinie, czy istnieją problemy w funkcjonowaniu dziecka w życiu codziennym i rodzaje uprawianej przez niego aktywności. Na końcu wywiadu przeglądamy dokumentację dziecka, jeżeli rodzic taka posiada czyli książeczkę zdrowia, usg stawów biodrowych lub zdjęcia rentgenowskie.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badania postawy dziecka. W tym celu pacjent musi rozebrać się do bielizny. Terapeuta sprawdza postawę z przodu, z tyłu, boku i od góry. Dokonujemy oceny symetrii i ustawienia poszczególnych części ciała: głowy, barków, łopatek, miednicy, stóp, oceniamy głębokość krzywizn kręgosłupa, wysklepienie stóp, ukształtowanie klatki piersiowej, oś kończyn dolnych oraz czy występują rotacje (skręcenia) kończyn górnych, dolnych lub tułowia. W dalszej kolejności obserwujemy chód dziecka.

Następnym elementem jest badanie funkcjonalne i przeprowadzenie testów funkcjonalnych. W tym celu dziecko kładzie się na stole gdzie badamy długość poszczególnych mięśni i stopień ich napięcia, zakresy ruchów w stawach, ruchomość kości względem siebie, szukamy miejsc wzmożonego napięcia i bólu tkanek miękkich lub innych niepokojących objawów. Po badaniu w pozycji leżącej na stole przeprowadzamy liczne testy, np. test Adamsa oceniający kręgosłup, test Krause Webera sprawdzający siłę mięśni posturalnych i liczne testy dynamiczne takie jak test palce-podłoga, test wspięcia na palce i wiele innych. Oceniamy także sposób oddychania, który jest często nieprawidłowy w wadach postawy. Na pierwszej wizycie diagnostycznej przeprowadzamy też badanie podoskopowe, które pozwala dokładnie ocenić wysklepienie stop i sposób ich obciążania. Po przeprowadzeniu badania terapeuta ustala przyczynę wystąpienia dysfunkcji u dziecka i w zależności od nasilenia problemu wraz z rodzicami dobiera indywidualny plan fizjoterapii oraz ustala cele krótko i długoterminowe. Terapeuta określa też czy istnieje potrzeba regularnych wizyt w gabinecie np. raz w tygodniu a do tego zadania domowe czy też wystarczy instruktaż odnośnie prawidłowej postawy podczas siedzenia i stania i odpowiednio dobrane ćwiczenia do wykonywania w domu. Jeżeli będzie konieczność dalszej diagnostyki, terapeuta wskaże do jakich specjalistów rodzic powinien udać się wraz z dzieckiem

Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta wykonuje pierwsze zabiegi oraz uczy dziecko i rodziców ćwiczeń, które pacjent będzie wykonywał w domu. Pokazuje dziecku jak korygować ciało podczas siedzenia i stania a rodziców w jaki sposób kontrolować zachowania korekcyjne i żeby jak najczęściej przypominać dziecku o wdrażaniu tych zachować w codzienne czynności. Dla utrwalenia efektu terapeutycznego fizjoterapeuta może zaproponować aplikację z kinesiotapingu lub bandaża terapeutycznego oraz pomoże w zakupie potrzebnego sprzętu do ćwiczeń np. piłki, taśmy elastycznej, wałka dostosowanych do wzrostu dziecka.

Fizjoterapia prowadzona jest w formie indywidualnej. Zajęcia trwają 45 minut w zależności od wieku i możliwości dziecka oraz decyzji rodzica. Dziecko otrzymuje zestaw ćwiczeń do codziennego wykonywania w domu. Na terapię prosimy zabrać strój do ćwiczeń dla dziecka (krótkie spodenki, koszulka) oraz ręcznik i obuwie zmienne typu tenisówki do ćwiczeń na ściance.

Koszt usługi: 180 zł/45 minut

Porada fizjoterapeutyczna wliczona w cenę wizyty. Pacjent na każdym etapie leczenia w naszym gabinecie może liczyć na pełną informację fizjoterapeuty na temat przebiegu terapii.

  • płatność tylko gotówką