Subskrybuj newsletter

Ćwiczenia, Proponowane artykuły

Napnij brzuch – co to właściwie znaczy?

dziecko stoi przodem na brzuchu trzyma dłonie.
Opublikowano: 10 lipca 2017 o 12:35   /   od   /   komentarze (0)

„Napnij brzuch” co to właściwie znaczy?

Napięte mięśnie brzucha oraz miednica i kręgosłup w neutralnej pozycji to niezbędna baza do wykonywania wszystkich ćwiczeń. Oto kilka propozycji jak nauczyć dziecko napinania brzucha i utrzymywania tego napięcia.

1. Brzuch a oddychanie.

Dziecko stoi prosto, dłonie układa na brzuchu i głęboko „oddycha brzuchem”. Próbuje wyczuć jak napinają się jego mięśnie oraz wyczuwa różnicę w napięciu mięśni brzucha gdy weźmie głęboki wdech a następnie maksymalnie wypuści powietrze. Na początku wdechu i na jego szczycie brzuch jest wydęty i rozciągnięty a na końcu wydechu wyraźnie napina się a tułów zgina się. Gdy dziecko wyczuje pracę mięśni następne powtórzenia musi wykonać w ten sposób, by rozpoczynając kolejny oddech utrzymać napięty brzuch i sukcesywnie wydłużać ten czas. Celem ćwiczenia jest ciągłe utrzymanie napiętego brzucha przy jednoczesnym swobodnym oddychaniu. Gdy dziecko zrozumie i zapamięta technikę napinania mięśni brzucha musi odtworzyć ją w każdej pozycji i podczas wykonywania każdego ćwiczenia. Błędem jest wciąganie brzucha jak przy próbie zakładanie ciasnych spodni gdzie brzuch jest wciągnięty ale nadal miękki. Chodzi o to by dziecko wyraźnie wyczuło jak jego brzuszek napina się i staje się twardszy a tułów skraca się.

2. Nauka napinania brzucha poprzez kaszel.

Dziecko stoi, trzyma rozluźnione dłonie na brzuchu, prosimy aby zaczęło kaszleć i starało się wyczuć jak mięśnie brzucha napinają się.

3. Syczenie.

W staniu lub siadzie, plecy proste. Dziecko bierze głęboki wdech. Podczas wydechu wypowiada długie sssssss aż do zupełnego wypuszczenia powietrza.

4. Nadmuchiwanie balona.

W staniu lub w siadzie jedna ręka na brzuchu druga trzyma balon. Polecamy dziecku aby nadmuchało balon. Podczas wypuszczania powietrza dziecko powinno czuć jak brzuszek napina się.

5. Ćwiczenie z szalikiem

W leżeniu tyłem kolana ugięte. Pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa wkładamy szalik. Dziecko kładzie ręce na brzuchu, bierze głęboki wdech i wypuszczając powietrze stara się wcisnąć lędźwie w podłogę. Rodzic ciągnie za szalik tak jakby chciał go wyciągnąć spod pleców a dziecko mu na to nie pozwala.

6. Dla zaawansowanych.

Leżenie przodem. Dziecko bierze wdech. Przy wydechu mocno napina pośladki aż brzuch oderwie się od podłogi.

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz...

Komentarze
Nazwisko E-mail Strona WWW