Subskrybuj newsletter

Pytania

Stopy skierowane do środka

Opublikowano: 26 października 2021 o 09:54   /   od   /   komentarze (0)

Moja córka ma 8 lat i chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Lekarz zalecił zakładanie butów prawy na lewą nogę. Córka chodzi tak od kilku miesięcy ale nie widać poprawy. Jak długo powinna nosić buty w ten sposób żeby był efekt?

Dzień dobry.

Aż trudno uwierzyć ze ktoś w XXI wieku może zalecić taką terapię. Wystarczy założyć buty w ten sposób by samemu się przekonać jak miałoby to pomóc? Na pewno będzie nam niewygodnie, zwłaszcza w obrębie palucha, który będzie mocno uciśnięty i przyparty do pozostałych palców. Efektem tego mogą być halluxy, przykurcze tkanek stóp i deformacje.

Chodzenie ze stopą lub stopami skierowanymi do środka (w tzw. rotacji wewnętrznej) to dość częsty problem u dzieci w różnym wieku. W pierwszej kolejności terapeuta lub lekarz powinien sprawdzić, która część kończyny dolnej rotuje do środka? Czy jest to udo, podudzie, stopa czy cała noga. U dzieci z obniżonym napięciem posturalnym to właśnie cała kończyna dolna aż od miednicy skręcona jest do środka a przyczyną tej sytuacji jest „słaby tułów” i tu powinna być nacelowana terapia a nie na stopę, która jest skutkiem problemu a nie przyczyną i założenie butów na opak na pewno nie pomoże a wręcz zaszkodzi. Jeżeli to faktycznie stopa jest źródłem problemu to terapia polega na pracy strukturalnej (np. terapia manualna, masaże, rozciąganie), ćwiczeniach i nauce korekcji czyli odpowiedniego trzymania całej postawy ciała.

Pozdrawiam,

Magdalena Będkowska

 

Magdalena Będkowska Fizjoterapeuta www.fizjoterapiadzieci.com

Komentarze (0)

Napisz komentarz...

Komentarze
Nazwisko E-mail Strona WWW