Subskrybuj newsletter

Pytania

Pogłębiona lordoza lędźwiowa

Opublikowano: 18 lutego 2021 o 08:56   /   od   /   komentarze (0)

Dzień dobry,

Moja córka ma 8 lat i stwierdzoną pogłębioną lordozę lędźwiową i obniżone napięcie mięśniowe. Jakie zajęcia sportowe i pozalekcyjne pomogą w zlikwidowaniu tej wady postawy a jakie mogą jej zaszkodzić?

Dzień dobry.

Żadne zajęcia nie pomogą ani nie zaszkodzą. Na pewno dziecko musi się odpowiednio dużo ruszać. Nie możemy zakazać mu żadnej aktywności ruchowej z myślą, że mogłaby spowodować pogłębienie wady. Z drugiej strony kiedy obserwujemy dziecko np. z problemem pogłębionej lordozy lędźwiowej podczas różnych zadań ruchowych takich jak taniec, sztuki walki czy pływanie to zauważymy, że w każdej z tych aktywności dziecko nadal ma pogłębioną lordozę i wystający brzuch. A to dlatego że zajęcia ruchowe w formie rekreacyjnej nie zmieniają postawy ciała.

W pierwszej kolejności dziecko musi nauczyć się odpowiedniej korekcji odcinka lędźwiowego i aktywacji mięśni głębokich tułowia, a następnie wprowadza to w życie codzienne. Jeżeli istnieją przeszkody w osiągnięciu korekcji (przykurcze) to należy je usunąć. Gdy dziecko nauczy się już tej trudnej sztuki panowania nad własna postawą, wtedy z nowymi, wypracowanymi nawykami może wejść w każdą aktywność sportową i czerpać z niej maksymalne korzyści.

Pozdrawiam,

Magdalena Będkowska

 

Magdalena Będkowska Fizjoterapeuta www.fizjoterapiadzieci.com

Komentarze (0)

Napisz komentarz...

Komentarze
Nazwisko E-mail Strona WWW