Ćwiczenia, Proponowane artykuły
Napnij brzuch – co to właściwie znaczy?
„Napnij brzuch” co to właściwie znaczy?
Napięte mięśnie brzucha oraz miednica i kręgosłup w neutralnej pozycji to niezbędna baza do wykonywania wszystkich ćwiczeń. Oto kilka propozycji jak nauczyć dziecko napinania brzucha i utrzymywania tego napięcia.
1. Brzuch a oddychanie.
Dziecko stoi prosto, dłonie układa na brzuchu i głęboko „oddycha brzuchem”. Próbuje wyczuć jak napinają się jego mięśnie oraz wyczuwa różnicę w napięciu mięśni brzucha gdy weźmie głęboki wdech a następnie maksymalnie wypuści powietrze. Na początku wdechu i na jego szczycie brzuch jest wydęty i rozciągnięty a na końcu wydechu wyraźnie napina się a tułów zgina się. Gdy dziecko wyczuje pracę mięśni następne powtórzenia musi wykonać w ten sposób, by rozpoczynając kolejny oddech utrzymać napięty brzuch i sukcesywnie wydłużać ten czas. Celem ćwiczenia jest ciągłe utrzymanie napiętego brzucha przy jednoczesnym swobodnym oddychaniu. Gdy dziecko zrozumie i zapamięta technikę napinania mięśni brzucha musi odtworzyć ją w każdej pozycji i podczas wykonywania każdego ćwiczenia. Błędem jest wciąganie brzucha jak przy próbie zakładanie ciasnych spodni gdzie brzuch jest wciągnięty ale nadal miękki. Chodzi o to by dziecko wyraźnie wyczuło jak jego brzuszek napina się i staje się twardszy a tułów skraca się.
2. Nauka napinania brzucha poprzez kaszel.
Dziecko stoi, trzyma rozluźnione dłonie na brzuchu, prosimy aby zaczęło kaszleć i starało się wyczuć jak mięśnie brzucha napinają się.
3. Syczenie.
W staniu lub siadzie, plecy proste. Dziecko bierze głęboki wdech. Podczas wydechu wypowiada długie sssssss aż do zupełnego wypuszczenia powietrza.
4. Nadmuchiwanie balona.
W staniu lub w siadzie jedna ręka na brzuchu druga trzyma balon. Polecamy dziecku aby nadmuchało balon. Podczas wypuszczania powietrza dziecko powinno czuć jak brzuszek napina się.
5. Ćwiczenie z szalikiem
W leżeniu tyłem kolana ugięte. Pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa wkładamy szalik. Dziecko kładzie ręce na brzuchu, bierze głęboki wdech i wypuszczając powietrze stara się wcisnąć lędźwie w podłogę. Rodzic ciągnie za szalik tak jakby chciał go wyciągnąć spod pleców a dziecko mu na to nie pozwala.
6. Dla zaawansowanych.
Leżenie przodem. Dziecko bierze wdech. Przy wydechu mocno napina pośladki aż brzuch oderwie się od podłogi.
Komentarze (0)