Subskrybuj newsletter

Ćwiczenia, Ćwiczenia - kończyny dolne, Ćwiczenia - kręgosłup, Ćwiczenia na ostające łopatki, Ćwiczenia na plecy okrągłe, Ćwiczenia na plecy wklęsłe, Ćwiczenia na skoliozę

Deska przodem (plank)

Opublikowano: 7 stycznia 2021 o 14:47   /   od   /   komentarze (0)

Ćwiczenia korekcyjne przedstawione poniżej mają charakter terapeutyczny i prowadzą do zmiany postawy. Rodzic wybierając poszczególne ćwiczenia dla swojego dziecka musi posiadać wiedzę na temat wady postawy dziecka (badanie przez lekarza lub fizjoterapeutę) oraz jakie grupy mięśni ma ono wzmacniać a jakie rozciągać. Ćwiczenia należy wykonywać 4-7 razy w tygodniu. Gimnastyka powinna trwać 15-20 minut. W pierwszej kolejności wykonujemy krótką rozgrzewkę, następnie wybieramy ćwiczenia o charakterze wzmacniającym a na końcu ćwiczenia rozciągające.

Oddziaływanie: wzmacnianie mięśni brzucha (mięsień prosty, skośne, poprzeczny brzucha, pośladkowe), mięśnie barków

Wskazania: plecy wklęsłe, plecy okrągłe, wady postawy, obniżone napięcie mięśniowe

Pozycja wyjściowa: leżenie przodem, oparcie na łokciach.

Ruch: dziecko mocno ściąga łopatki w dół i do kręgosłupa (depresja i retrakcja), „wchodzi” wysoko na barki ( łopatki przyklejone do ściany klatki piersiowej), następnie prostuje kolana i unosi miednicę. Na końcu należy mocno „podwinąć” miednicę (podciągnąć jej przednią krawędź w kierunku mostka) napinając brzuch i pośladki.

Częste błędy:

  • niewystarczające wspięcie na barki (ból barków, drżenie barków, łopatki odklejone od klatki piersiowej, przeprosty w stawach łokciowych), skrócenie szyi, głowa schowana między barkami, głowa zadarta w górę lub w dół, głowa wisi luźno,
  • ugięte kolana, nienapięte uda, luźne pośladki,
  • powiększona lordoza lędźwiowa, miednica spada w dół, luźny brzuch, zgięte biodra z uniesieniem pośladków w górę
  • dziecko podwijając miednicę i napinając brzuch zaokrągla odcinek piersiowy kręgosłupa
  • niby wszystko w porządku ale deska nie sprawia trudności i dziecko wytrzymuje kilka minut wtedy należy sprawdzić czy każdy element ciała jest napięty i czy biodra nie są za wysoko.

Komentarze (0)

Napisz komentarz...

Komentarze
Nazwisko E-mail Strona WWW