Ćwiczenia, Ćwiczenia - kończyny dolne, Ćwiczenia - kręgosłup, Ćwiczenia na inne wady k. dolnych, Ćwiczenia na kolana koślawe, Ćwiczenia na kolana szpotawe, Ćwiczenia na plecy okrągłe, Ćwiczenia na plecy wklęsłe, Ćwiczenia na skoliozę, Ćwiczenia na stopy płaskie, Ćwiczenia na stopy płaskokoślawe, Ćwiczenia na stopy wydrążone
Ćwiczenie rozciągające mięsień prosty uda.
Ćwiczenia korekcyjne przedstawione poniżej mają charakter terapeutyczny i prowadzą do zmiany postawy. Rodzic wybierając poszczególne ćwiczenia dla swojego dziecka musi posiadać wiedzę na temat wady postawy jaką posiada dziecko (badanie przez lekarza lub fizjoterapeutę) oraz jakie grupy mięśni ma ono wzmacniać a jakie rozciągać. Ćwiczenia należy wykonywać 4-7 razy w tygodniu. Gimnastyka powinna trwać 15-20 minut. W pierwszej kolejności wykonujemy krótką rozgrzewkę, następnie wybieramy ćwiczenia o charakterze wzmacniającym a na końcu ćwiczenia rozciągające.
Oddziaływanie: rozciąganie mięśnia przedniej strony uda: mięsień prosty uda.
Wskazania: skolioza, asymetria miednicy, plecy wklęsłe, przodopochylenie miednicy, skrócenie mięśnia prostego uda.
Pozycja wyjściowa: dziecko stoi jak na zdjęciu. Prawa dłoń luźno trzyma stopę. Lewa noga wyprostowana, lewa stopa na wprost.
Ruch: dziecko ustawia miednicę w tyłopochyleniu (napinając brzuch podciąga przednią krawędź miednicy w kierunku twarzy). Następnie napina prawy pośladek co umożliwia utrzymanie miednicy poziomo. Po prawidłowym ustawieniu miednicy dziecko powinno od razu odczuć rozciąganie w przedniej części uda. Wytrzymać minimum 10 sekund. Powtórzyć 3-5 razy.
Uwagi: nie skupiać się na przyciąganiu pięty do pośladka. Rozpoczęcie ćwiczenia od przyciśnięcia pięty do pośladka utrudnia odpowiednie ustawienie miednicy. Staw skokowy luźno leży na dłoni, rozciąganie odbywa się w obrębie miednicy i bioder, celem nie jest dotknięcie piętą pośladka. Prawe udo musi być ustawione prostopadle do podłoża, kolano nie może uciekać do przodu.
Komentarze (0)